Počasí v pohybu
Při pohledu na oblohu se oblačnost většinou jeví jako statická. Aby bylo možné lépe si uvědomit její dynamiku, je vhodné ji natočit videokamerou nebo ji v pravidelných intervalech nasnímat fotoaparátem a následně získaný záznam zrychlit. Na této stránce naleznete některé výsledky těchto aktivit.

Videa jsou kódována do formátu MPEG-4 ASP volně dostupným kodekem XviD (kompatibilním s kodekem DivX) a uložena v kontejneru AVI. Přestože je kontejner AVI již zastaralý, je použit z důvodu vysoké kompatibility se softwarovými i hardwarovými přehravači.

Při podržení myši nad náhledovým obrázkem se zobrazí náhledová animace více snímků.

*
24.8.2013 - vývoj konvektivní oblačnosti v italských Dolomitech Snímáno z vrcholu Toblinger Knoten (2 617m) směrem na Tre Cime di Lavaredo a masiv Cristallo (Dolomity, Itálie/Rakousko).
*
24.8.2013 - údolní mlha Snímáno z cesty pod Tre Cime di Lavaredo jihovýchodním směrem na město Auronzo di Cadore (Dolomity, Itálie).
*
23.8.2013 - jak se vaří počasí :-) Snímáno ze sedla Falzarego (2 105m). V pravé části vrchol Lagazuoi (2 762 m). Dolomity, Itálie.
*
22.8.2013 - podvečerní pomalé ustávání konvektivní oblačnosti Snímáno z kempu Cortina, Cortina d'Ampezzo, Dolomity, Itálie.
*
20.8.2013 - rychle postupující nesrážková konvektivní oblačnost v chladném labilním vzduchu po přechodu fronty Snímáno od chaty Rifugio G. Lorenzi (2 932 m) východním směrem (masiv Cristallo,, Dolomity, Itálie).
*
22.6.2011 - shelf cloud (Arcus) pod konvektivní bouří Snímáno z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši západním směrem.
*
25.6.2010 - mělká konvekce a slabá vlnová oblačnosti v rakouských Alpách Snímáno při výstupu od Weissee na vrchol Medelzkogel (2760 m) směrem k jihu (Národní park Vysoké Taury).
*
23.6.2010 - rozpouštění mělké konvekce na závětrné straně horského hřebenu v rakouských Alpách Snímáno z okraje přehrady Grossglockner Stausee nedaleko od nejvyššího vrcholu Rakouska Grossglockneru směrem k severu (zastávka na Grossglocknerské silnici, Národní park Vysoké Taury).
*
23.6.2010 - kombinace mělké konvekce a vysoké oblačnosti v rakouských Alpách za značného střihu větru Snímáno z vrcholu Edelweissspitze (2571 m) v Národním parku Vysoké Taury.
*
9.6.2010 - vzdálené konvektivní bouře na sever od Prahy zachycená současně digitálním fotoaparátem a meteorologickým radarem Video obsahuje časově synchronizovanou kombinaci fotografií a radarových měření.
 
Místo fotografovaní je na radarových snímcích vyznačena červeným křížkem, červenou přerušovanou čárou je naznačen přibližný záběr fotoaparátu.
 
Podobně jako u případu z 22.7.2009 je zde vidět nesrážková vysoká oblačnost kovadliny, kterou radar detekuje a v poli maximálních odrazivostí zobrazuje.
 
Radarové snímky z české meteoradarové sítě CZRAD byly poskytnuty Českým hydrometeorologickým ústavem.
*
22.7.2009 - konvektivní bouře západně od radaru Skalky zachycená současně digitálním fotoaparátem a radarem Video obsahuje časově synchronizovanou kombinaci fotografií a radarových měření.
 
Oblačnost byla fotografována z radarové věže na Skalkách, která je na snímcích vyznačena červeným křížkem, směrem na západ. Na radarovém snímku je červenou přerušovanou čárou naznačen přibližný záběr fotoaparátu.
 
Mimo jiné je na videu pěkně vidět, že ne všechny odrazy v poli maximálních odrazivostí musí znamenat srážky na zemském povrchu. Nad místo fotografování se postupně nasouvá vysoká oblačnost kovadliny bouře, kterou radar detekuje a v poli maximálních odrazivostí zobrazuje. Názorně situaci dokumentuje vertikální řez v třírozměrném poli radarové odrazivosti napříč pozorovanou bouří.
 
Radarové snímky z české meteoradarové sítě CZRAD byly poskytnuty Českým hydrometeorologickým ústavem.
*
14.7.2009 - ještě jednou noční svítící oblaky Snímáno o chvíli později z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši směrem k severnímu obzoru.
*
14.7.2009 - noční svítící oblaky Snímáno z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši směrem k severozápadnímu obzoru.
 
Noční svítící oblaky (NLC z angl. noctilucent clouds) nejsou "klasickou oblačností", ale oblaky vyskytující se ve výškách cca 80km (horní mezosféra). Podrobnější informace k NLC je možné nalézt např. zde.
 
Oblaky snímal také Martin Setvák z Prahy-Kačerova, jeho videa jsou zde.
*
29.6.2009 - hra barev při západu slunce Nasnímáno krátce po předchozím videu. Na počátku je v levé části vidět odchod bouře z předchozího videa. Ke konci je v pravé části vidět novou bouři rozsvěcovanou bleskovými výboji.
*
29.6.2009 - vývoj konvektivní bouře nad Prahou zachycený současně digitálním fotoaparátem, radarem a systémem detekce blesků Video obsahuje časově synchronizovanou kombinaci fotografií, radarových měření a detekovaných bleskových výbojů.
 
Oblačnost byla fotografována z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši, která je na snímcích vyznačena červeným křížkem, směrem na SV. Na radarovém snímku je červenou přerušovanou čárou naznačen přibližný záběr fotoaparátu.
 
Radarové snímky z české meteoradarové sítě CZRAD a snímky ze sítě detekce blesků CELDN byly poskytnuty Českým hydrometeorologickým ústavem.
 
Tuto bouři snímal také Martin Setvák z Prahy-Kačerova, jeho videa jsou zde.
*
18.3.2009 - vlnová oblačnost v závětří Krušných hor částečně překrytá oblačností ve vyšších hladinách zachycená současně meteorologickou družicí a digitálním fotoaparátem Video obsahuje časově synchronizovanou kombinaci fotografií a družicových snímků (produkt Vis-IR v režimu RapidScan) z družice MSG (k fotografii je vždy přiřazen časově nejbližší družicový snímek).
 
Oblačnost byla fotografována z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši, která je na snímcích vyznačena červeným křížkem. Přibližný záběr fotoaparátu je na družicovém snímku naznačen červenou čárou.
 
Zdroj družicových dat: EUMETSAT a ČHMÚ.
*
18.8.2008 - drobná konvektivní oblačnost Cumulus humilis a cirovitá oblačnost ve vyšších hladinách Snímáno z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši.
*
11.8.2008 - noční blesky jihozápadně od Prahy Snímáno z obsarvatoře ČHMÚ v Praze-Libuši.
*
8.7.2008 - konvektivní přeháňka zachycená současně radarem a digitálním fotoaparátem Video obsahuje časově synchronizovanou kombinace fotografií a radarových měření (k fotografii je vždy přiřazen nejnovější dostupný radarový snímek).
 
Oblačnost byla fotografována z radarové věže na Skalkách, která je na snímcích vyznačena červeným křížkem. Fotografováno bylo směrem na sever, ve zvětšeném výřezu je červenou přerušovanou čárou naznačen přibližný záběr fotoaparátu.
 
Radarové snímky z české meteoradarové sítě CZRAD byly poskytnuty Českým hydrometeorologickým ústavem
*
22.6.2008 - drobná konvektivní oblačnost Cumulus humilis nad Vysočinou Snímáno z kopce nad Čachnovem nedaleko od meteorologické stanice Svratouch.
*
10.6.2008 - vývoj drobné konvektivní oblačnosti Cumulus humilis při pomalém proudění Snímáno z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši.
*
2.4.2008 - přechod konvektivní přeháňky přes radar Skalky
*
11.9.2007 - krátký záznam bleskové aktivity - Terst
*
21.8.2007 - postup srážkové konvektivní oblačnosti V první části dobře patrny shelf-cloud.
 
Snímáno z observatoře ČHMÚ v Praze-Libuši.
*
21.8.2007 - vývoj konvektivní oblačnosti - Praha
*
6.6.2007 - vývoj konvektivní bouře severovýchodně od Svitav
*
17.6.2006 - vývoj konvektivních bouří jižně od Svitav zachycený současně radarem a digitálním fotoaparátem Na snímcích je poloha, odkud byla oblačnost fotografována, vyznačena červeným křížkem.
 
Radarové snímky z české meteoradarové sítě CZRAD byly poskytnuty Českým hydrometeorologickým ústavem
*
22.7.2003 - vývoj oblačnosti druhu Cumulonimbus nad Prahou - detail oblasti intenzivních výstupných proudů Tímto to všechno začalo :-). Můj první pokus o zachycení dynamiky oblaků. Natáčeno digitální videokamerou a následně zrychleno v počítači.
 
Veškerý materiál na těchto stránkách je určen pouze pro osobní účely. Pro jakoukoliv formu jeho komerčního využití nebo redistribuce je třeba kontaktovat autora.
(c) 2008-2022 Petr Novák